Hotel Lothus  @ Google Maps
Hotel Lothus @ Facebook.com
Hotel Lothus @ Instagram.com

Aktualności

< > menu
01-08-2017

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się 3-13 sierpnia 2017 roku we Wrocławiu. 

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty

17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się 3-13 sierpnia 2017 roku we Wrocławiu.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji, mało obecnego wówczas w Polsce, odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu.

To festiwal wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach oraz wśród tych nadsyłanych do selekcji, wybierane są te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Budzą skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty. Ale to właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie. Wypełnieniem idei kina „nowohoryzontowego” jest konkurs główny.

Festiwal odwiedza co roku kilkudziesięciu reżyserów z całego świata – od debiutantów po niekwestionowanych mistrzów. Gośćmi Nowych Horyzontów byli już między innymi: Abdellatif Kechiche, Agnès Varda, Nanni Moretti, Terry Gilliam, Peter Greenaway, Béla Tarr, Bruno Dumont, Carlos Reygadas, Aleksander Sokurow, Abel Ferrara, Kim Ki-duk, Tsai Ming-liang, Naomi Kawase, Carlos Saura, Claire Denis, Dušan Makavejev, Asghar Farhadi, Jean-Pierre i Luc Dardenne, Andriej Konczałowski, Leos Carax czy Stephen i Timothy Quay.

Ważną misją festiwalu jest prezentacja twórczości niepokornych mistrzów kina oraz odkrywanie dorobku artystów mniej znanych, lecz dla twórców festiwalu niezwykle ważnych. Swoje retrospektywy na festiwalu mieli już między innymi: Pier Paolo Pasolini, Philippe Garrel, Šarūnas Bartas, Derek Jarman, Shinya Tsukamoto, Yasujirō Ozu, Michelangelo Antonioni, Béla Tarr, Takashi Miike, Rainer Werner Fassbinder, Siergiej Paradżanow, Federico Fellini, Hal Hartley, Theo Angelopoulos, Andrzej Żuławski, Guy Maddin, Tsai Ming-liang, Jean Luc-Godard, Wojciech Jerzy Has, bracia Quay, Laura Mulvey, Anja Breien, Werner Nekes, Carlos Reygadas, Ulrich Seidl, Ingmar Bergman czy Dušan Makavejev. W 2017 roku odbędą się przeglądy twórczości zmarłego niedawno wizjonera i współtwórcy nowej fali Jacques’a Rivette’a oraz wybitnego operatora i reżysera Freda Kelemena, współpracownika między innymi Béli Tarra.

Festiwal przybliża również najciekawsze miejsca na filmowej mapie świata, odkrywając kinematografie rzadko obecne w regularnej dystrybucji. W ostatnich latach przybliżyliśmy kino Nowej Zelandii, Australii, Kanady, Turcji, Grecji, Szwecji, Meksyku, Litwy czy Norwegii. W 2017 roku festiwal przedstawi najnowsze kino z Izraela.

W programie festiwalu ważne miejsce zajmują filmy artystów wizualnych, filmy eksperymentalne oraz dzieła twórców eksplorujących obszar non-fiction. Programowi filmowemu towarzyszą projekty multimedialne w przestrzeni miejskiej i galeryjnej oraz wystawy, badające historyczne i współczesne związki kina i sztuki (na przykład coroczny Midnight Show). Program festiwalu jest bogaty w wydarzenia towarzyszące – koncerty, wystawy, instalacje, opery. Z festiwalem współpracowali tacy artyści jak Wim Mertens, Michael Nyman, Michel van der Aa. Swoje wystawy mieli między innymi Werner Nekes, Tsai Ming-liang i Guy Maddin, zaś na scenie muzycznej festiwalu pojawili się między innymi Meredith Monk, Nick Cave, Mike Patton i Marianne Faithfull. W 2016 roku wydarzeniami festiwalu były pokazy filmowej opery „River of Fundament” Matthew Barneya oraz wystawienie opery „Zagubiona autostrada” (reżyseria: Natalia Korczakowska) na motywach filmu Davida Lyncha.

Nowe Horyzonty z biegiem lat stały się najczęściej odwiedzanym festiwalem w Polsce i jednym z najpopularniejszych w tej części Europy (ponad 100 tysięcy widzów każdego roku) oraz z uwagi na znakomicie rozwijające się wydarzenia, takie jak Polish Days i Studio Nowe Horyzonty, także ważnym miejscem spotkań międzynarodowej branży filmowej.

Festiwal organizowany jest przez powstałe w 2003 roku Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Ważnymi projektami SNH są American Film Festival we Wrocławiu (www.americanfilmfestival.pl) i Festiwal Kino Dzieci (www.kinodzieci.pl). SNH jest także dystrybutorem filmowym oraz prowadzi największy w Polsce projekt edukacji filmowej Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (www.nhef.pl).

Zapraszamy do Wrocławia – stolicy odważnego kina.

 

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie retrospektywa filmów zmarłego w styczniu 2016 roku Jacquesa Rivette’a – mistrza francuskiej Nowej Fali, realisty i wizjonera, autora kultowych dzieł, często jednocześnie radykalnych i spektakularnych. Przez wiele lat był jednym z głównych krytyków filmowych „Cahiers du Cinéma” (także redaktorem naczelnym). Jest uznawany za autora pierwszego filmu nowofalowego (krótki Le Coup du berger z 1956 roku). W programie przeglądu znajdzie się kilkanaście, w większości niepokazywanych w Polsce, dzieł mistrza, w tym monumentalny eksperyment – trwający prawie trzynaście godzin legendarny Out 1 (1971); nagrodzona w Locarno surrealistyczna fantazja Céline i Julie plyna statkiem (Céline et Julie vont en bateau: Phantom Ladies Over Paris, 1974); ponad czterogodzinny melodramat Miłość szalona (L’amour fou, 1969); Sekretna obrona (Secret défense, 1998) z Jerzym Radziwiłowiczem; czy nagrodzona przez canneńskie jury słynna Piękna złośnica (La belle noiseuse, 1991) z niezapomnianym trio Michel Piccoli, Jane Birkin i Emmanuelle Bèart. Retrospektywę uzupełnią między innymi dokument o twórcy autorstwa Serge’a Daney’a i tegorocznego gościa festiwalu Claire Denis (Jacques Rivette, le veilleur, 1990), czy niedawno odrestaurowane filmy krótkometrażowe Rivette’a z lat 40. i 50.

Drugim bohaterem retrospektywy będzie Fred Kelemen – intrygujący niemiecki reżyser i operator, wieloletni współpracownik Béli Tarra. Kelemen to mistrz długich ujęć, operowania światłem i cieniem, metaforyki kadru i dyskretnej emocjonalności przekazu. Jego filmy w większości były realizowane na taśmie filmowej. W programie przeglądu zostaną pokazane wszystkie jego próby reżyserskie, w tym nagrodzony na festiwalu w Locarno Mróz (Frost) z 1997 roku, doceniony w Toronto Zmierzch (Abendland) z 1999 roku, jak też najnowszy Sarajewa pieśni o nieszczęściu (Sarajevo Songs of Woe, 2016). Sekcję uzupełnią najciekawsze dokonania operatorskie Kelemena, w tym wszystkie filmy Tarra, przy których odpowiadał za stronę wizualną. Twórca będzie gościem festiwalu.

Podczas 17. edycji Nowych Horyzontów odbędzie się także przegląd nowego kina izraelskiego. W programie znajdzie się kilkanaście filmów z lat 2014-2017 – fabularnych i dokumentalnych, jak również dzieł z pogranicza kina i sztuk wizualnych. To obecnie jedna z najciekawszych kinematografii – żywa, dynamicznie się rozwijająca, zaskakująca świeżością rozwiązań fabularnych oraz gorąco zaangażowana i nieustająco konfrontująca się z otaczającym światem. Izraelskie kino jak i społeczeństwo, z którego wyrasta, jest różnorodne, poszukujące nowych tożsamości. Od niedawna mówi się o „nowej izraelskiej fali”, szturmem zdobywającej światowe festiwale. Podczas przyszłorocznej edycji przyjrzymy się, na czym polega jej siła. Wśród już potwierdzonych tytułów jest mocno dyskutowany film z programu tegorocznego festiwalu w Locarno People That Are Not Me młodej reżyserki z Tel Avivu, Hadas Ben Aroya.

 

Czytaj więcej