Rezerwuj

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – historia w różnorodnym wydaniu

Wrocław może pochwalić się bujną historią. Miasto od wieków znajdowało się na styku stref wpływu różnych krajów. Na przestrzeni dziejów bywało w granicach Polski, Niemiec oraz Czech. Najdłużej Wrocław należał do Czech. Z drugiej strony Niemcy sprawowali władzę krócej, ale zdążyli w dużej mierze wyznaczyć charakterystyczną tożsamość miasta. Możesz dostrzec te wpływy na podstawie pruskiej architektury, której nie sposób pomylić z inną zabudową. Nie do przecenienia był również polski okres panowania.

Muzeum Narodowe stanowi doskonałe miejsce, by zapoznać się z zawiłymi dziejami Wrocławia. W budynku znajdziesz nie tylko ekspozycje dotyczące miasta, ale również wystawy obejmujące znacznie szerszy zakres tematyczny. Z całą pewnością warto odwiedzić to miejsce. Przekonaj się, jakie czynniki stanowią o jego wyjątkowym znaczeniu.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – co musisz o nim wiedzieć?

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to instytucja kulturalna, która została powołana do życia w 1947 roku. Dostępna tu kolekcja obejmuje ponad 100 tysięcy dzieł sztuki i przedmiotów związanych z różnymi dziedzinami. Tak bogata ekspozycja czyni z tego miejsca jedno z największych i najważniejszych muzeów w Polsce.

Status budynku nie jest wyłącznie wynikiem zbiorów zgromadzonych wewnątrz. Wartością samą w sobie jest również nietuzinkowa architektura. Gmach został wzniesiony w latach 1883-1886 na podstawie projektu niemieckiego architekta. Obiekt utrzymany jest w stylu neorenesansu w północnym wydaniu. Jego znakiem rozpoznawczym jest bujna roślinność porastająca fasadę.

Dziś Muzeum Narodowe we Wrocławiu to niezwykle istotny ośrodek sztuki i kultury na Dolnym Śląsku. Wewnątrz można podziwiać dzieła sztuki różnych epok i stylów, w tym polskie i europejskie malarstwo, rzeźbę, grafikę, rzemiosło artystyczne, a także zbiory archeologiczne i etnograficzne.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – ile kosztuje wstęp?

Ceny w dużej mierze uzależnione są od rodzaju ekspozycji. W przypadku wystaw o charakterze stałym bilet normalny kosztuje 20 złotych. Jeśli przysługują Ci ulgi, zapłacisz 15 złotych. Rodziny i większe grupy mogą liczyć na cenę na poziomie 10 złotych za osobę. Warto zaznaczyć, że studenci i uczniowie mogą podziwiać budynek za złotówkę, a dzieci do 7. roku życia wejdą nawet za darmo. W sobotę obowiązuje wstęp wolny. Co więcej, jeśli masz bilet z rotundy przedstawiającej Panoramę Racławicką, na wystawy stałe do Muzeum Narodowego możesz wejść bez opłaty.

W przypadku wystaw tymczasowych normalna wejściówka kosztuje 10 złotych. Cena biletu ulgowego wynosi 7,50 złotego. Za bilety rodzinne i grupowe zapłacisz po 5 złotych, a za specjalny 3 złote. Istnieje też możliwość połączenia wstępu na wystawy stałe i czasowe. W takiej sytuacji jesteś w stanie zapłacić mniej niż w przypadku zakupu oddzielnych wejściówek. Mianowicie bilet normalny kosztuje 25 złotych. Ulgowy jest o 5 złotych tańszy. Za grupowy i rodzinny zapłacisz 13 złotych, natomiast za specjalny 5 złotych.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – godziny otwarcia

Zwiedzanie jest możliwe przez cały tydzień, poza poniedziałkiem. Od wtorku do piątku muzeum jest czynne pomiędzy 10:00 a 17:00. W weekendy goście mogą zapoznać się z ekspozycją w przedziale godzinowym 10:30-18:00. Oprócz tego warto mieć też na uwadze, że obiekt jest zamknięty przy okazji dni wolnych wyznaczonych ustawowo ze względu na rozmaite święta.

Historyczne hotele Wrocławia – jak do nich dotrzeć do Muzeum Narodowego?

Hotel Lothus Wrocław jest położony w dogodnym miejscu zapewniającym komfortowy dostęp do wielu lokalnych atrakcji. Tak też jest w przypadku Muzeum Narodowego, które oddalone jest o niecały kilometr. Przy takim dystansie warto wybrać się na spacer. Gdy opuszczasz Hotel Lothus, skieruj się w prawo na Plac Dominikański. Następnie idź prosto wzdłuż Parku Juliusza Słowackiego, w którym znajduje się ikoniczna rotunda z Panoramą Racławicką. Gdy dojdziesz do placu Powstańców Warszawy, zwróć się w lewo i zmierzaj na północ. Po chwili zobaczysz charakterystyczny gmach z czerwonej cegły porośnięty bujną roślinnością. Będzie on znajdować się z lewej strony. To właśnie cel Twojej wycieczki.

Podróżowanie samochodem pozwala na utrzymanie większej mobilności i sprawne przemieszczanie się od jednej atrakcji do kolejnej. Jeśli decydujesz się na taki sposób zwiedzania, musisz jednak liczyć na dostępność parkingów. W przypadku Muzeum Narodowego nie musisz obawiać się o brak miejsc postojowych. W pobliżu znajduje się aż kilka lokalizacji pozwalających na pozostawienie auta. Pamiętaj jednak, że przebywasz w centrum miasta, więc parkowanie będzie płatne.

Na skrzyżowaniu ulic Oławskiej, ks. Piotra Skargi oraz Świętej Katarzyny znajdziesz przystanek, z którego jeżdżą tramwaje w kierunku muzeum. Wybierz linię numer 2 lub 10. Wysiądź na przystanku Urząd Wojewódzki. Trasa składa się zaledwie z jednego przystanku. Musisz zatem rozsądzić, czy opłaca Ci się w ogóle korzystać z komunikacji publicznej. Może okazać się, że całe przedsięwzięcie zajmie więcej czasu niż spacer z hotelu.

≪ Powrót