Rezerwuj

Ogród Japoński i Park Szczytnicki

We Wrocławiu nie brakuje terenów zielonych, pośród których można zaznać nieco spokoju i odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku. Na szczególną uwagę zasługują Ogród Japoński oraz Park Szczytnicki. Oba znajdują się tuż obok siebie, tworząc wspólnie rozległy obszar przeznaczony do relaksu na świeżym powietrzu. Jeżeli odwiedzasz stolicę Dolnego Śląska, koniecznie musisz wybrać się na spacer w tę okolicę. Przekonaj się dlaczego warto odwiedzić wskazane miejsca i w jaki sposób sprawnie do nich dotrzeć.

Ogród Japoński – bez tajemnic

Historia tego miejsca sięga 1913 roku. Wówczas inicjatywę podjął hrabia Fritz von Hochberg. Realizacją zlecenia zajął się japoński ogrodnik Mankichi Arai. W ten sposób zrodził się jeden z najstarszych i najbardziej okazałych ogrodów japońskich na terenie całej Europy. Bez wątpienia cały park stanowi jeden z najpiękniejszych punktów na mapie Wrocławia.

Główną atrakcją ogrodu jest obecność wielu gatunków roślin, które występują we Wschodniej Azji. Tym samym pomiędzy ścieżkami można natknąć się na dorodne miłorzęby dwuklapowe, klony grabolistne, sosny koreańskie czy też modrzewniki chińskie. Ogród robi ogromne wrażenie również jako jedna spójna całość. Na jego terenie można znaleźć mostki, strumyki oraz stawy, które kształtują niepowtarzalny klimat.

Ogród Japoński – wstęp

Wejście jest możliwe każdego dnia od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 9:00-19:00. Jeżeli chcesz obejrzeć cały ogród, musisz zarezerwować sobie 2 godziny. Tyle czasu szacunkowo zajmuje spacer po wszystkich zakątkach tego urokliwego miejsca.

Przed wejściem na teren ogrodu znajdziesz kasy, w których musisz zaopatrzyć się w bilet wstępu. Wariant normalny kosztuje 21 złotych, a ulgowy 14 złotych. Rodziny oraz uczestnicy programu Nasz Wrocław mogą skorzystać z atrakcyjnych zniżek. Dzieci poniżej 3 roku życia, przewodnicy PTTK, a także osoby o wysokim stopniu niepełnosprawności mogą wejść do ogrodu nieodpłatnie.

Hotel Lothus Wrocław – jak dotrzeć z niego do Ogrodu Japońskiego?

Jeżeli chcesz skorzystać z komunikacji miejskiej, udaj się w kierunku ulicy Oławskiej. Przy skrzyżowaniu z ulicami Piotra Skargi i Świętej Katarzyny znajdziesz przystanek tramwajowy. Wybierz linię numer 4 albo 10. Wysiądź na przystanku ZOO. Wówczas przejdź około 700 metrów na północ, aby dotrzeć do ogrodu.

Miejsce docelowe zostało również dostosowane do potrzeb kierowców. Jeśli podróżujesz samochodem, możesz skorzystać z parkingu przy Hali Stulecia. Alternatywną opcją są miejsca postojowe zlokalizowane przy ulicach Mickiewicza, Wróblewskiego oraz Parkowej.

Park Szczytnicki w pełnej krasie

W XVI wieku teren parku znajdował się poza granicami miasta. Później ten obszar został przekształcony w podmiejskie osiedle. W 1783 komendant lokalnego garnizonu zainwestował w to miejsce i stworzył jeden z pierwszych europejskich parków utrzymanych w stylu angielskim. W kolejnych stuleciach przedstawione miejsce wielokrotnie bywało niemym świadkiem historii. Zostało ono zniszczone w wyniku przemarszu wojsk napoleońskich, a później stało się przestrzenią służącą wyścigom konnym. Dopiero od XX wieku dziewicza przyroda stała się ponownie główną atrakcją.

Oprócz naturalnych krajobrazów warto zwrócić uwagę na kilka zabytków. Na pierwszy plan wysuwa się drewniany Kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Jest on datowany na przełom XVI i XVII wieku. Poza tym w parku można znaleźć Pomnik Diany, Pomnik Friedricha Schillera, a także Kolumnę Fryderyka Wilhelma II. Z całą pewnością niespieszny spacer urokliwymi alejkami może być nie lada gratką dla pasjonatów historii.

Park Szczytnicki posiada też bogatą ofertę gastronomiczną. Na jego terenie funkcjonują restauracje oraz kawiarnie. W trakcie cieplejszych miesięcy można znaleźć tam również foodtrucki.

Park Szczytnicki – wstęp

W przypadku tego miejsca nie trzeba płacić za wejście. Ponadto park jest czynny przez całą dobę. Dzięki temu można podziwiać jego urok o dowolnej porze dnia. Cały obszar zajmuje powierzchnię około 100 hektarów. To znacznie więcej niż Ogród Japoński. W związku z tym warto zarezerwować sobie nieco więcej wolnego czasu, aby poznać wszystkie oblicza tego miejsca.

Hotel Lothus – jak dojechać do Parku Szczytnickiego?

Jeśli poruszasz się po mieście samochodem, do dyspozycji masz parking położony w pobliżu Hali Stulecia. Stamtąd jesteś w stanie szybko dojść pieszo do parku. Na miejscu zastaniesz 800 miejsc parkingowych. Jeśli jednak nie zdołasz zaparkować swojego auta, udaj się w kierunku ulic Mickiewicza, Wróblewskiego albo Parkowej. Zlokalizowane są tam inne parkingi, które nadal pozostają w niewielkiej odległości od celu Twojej wycieczki.

Hotel Lothus jest usytuowany przy ulicy Wita Stwosza. Wystarczy przejść kawałek w kierunku Odry, aby dotrzeć na skrzyżowanie ulic Świętej Katarzyny oraz Jana Ewangelisty Purkyniego. Znajdziesz tam przystanek tramwajowy plac Nowy Targ. Wybierz linię numer 9 albo 17. W ciągu 20 minut dojedziesz do przystanku Chopina. Park będzie rozciągać się wokół Ciebie.

 

≪ Powrót