Można uznać, że drapacze chmur są domeną amerykańskich i azjatyckich metropolii. Europejska architektura opiera się w głównej mierze na klasycznej zabudowie. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby pośród tradycji znalazła się odrobina miejsca na symbole nowoczesności. Taką ścieżką podążył Wrocław, decydując się na budowę Sky Tower. Drapacz chmur stanowi ciekawy kontrast na tle licznych zabytków wyznaczających tożsamość miasta.
Sky Tower jest jednym z najwyższych budynków w Polsce. Pod względem wysokości całkowitej zajmuje czwarte miejsce na rodzimym podwórku. W pierwszej trójce plasują się Varso Tower, Pałac Kultury i Nauki oraz Warsaw Spire. W przypadku pomiaru uwzględniającego jedynie odległość do dachu, bez uwzględniania iglicy, Sky Tower zajmuje drugie miejsce, ustępując jedynie Varso Tower. Poznaj bliżej wrocławski drapacz chmur i dowiedz się dlaczego warto go zawrzeć w planie swojej wycieczki.
Do 2007 roku wrocławski drapacz chmur pozostawał wizją architektów i projektem nakreślonym na papierze. W tym roku urzeczywistniły się marzenia o realizacji tego przedsięwzięcia. Twórcy otrzymali zgodę na budowę i przystąpili do pracy. Początkowo przyświecał im bardzo ambitny plan zbudowania najwyższego budynku w Polsce. Głównym rywalem był oczywiście ikoniczny Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Symbol stolicy mierzył 237 metrów razem z iglicą. Docelowo Sky Tower miał być wyższy o metr.
W toku realizacji plany zostały jednak zrewidowane. Taki zwrot akcji wynikał w dużej mierze ówczesnym kryzysem gospodarczym, który zatrząsł strukturami gospodarczymi na całym świecie. Poza tym wśród inwestorów nastąpiły zmiany kadrowe. Wówczas było już wiadomo, że Sky Tower nie pobije rekordu, ale nie przekreślało to sensu całej inicjatywy. Projekt został zmodyfikowany, a następnie był sukcesywnie realizowany w poprawionej formie. Ostatecznie budowa została ukończona w maju 2012 roku. Kibice piłkarscy odwiedzający Wrocław przy okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn mogli zatem podziwiać już budynek w pełnej krasie. Bez wątpienia drapacz chmur stał się wizytówką Wrocławia, a także podniósł jego prestiż. Stolica Dolnego Śląska dała poznać się jako miasto wprawnie łączące nowoczesność z tradycją.
Wrocławski drapacz chmur skupia w sobie kilka zastosowań. Wewnątrz budynku znajduje się szereg usług skierowanych do turystów. Po pierwsze możesz wjechać na taras widokowy, aby podziwiać panoramę miasta z perspektywy 49. piętra. Do dyspozycji są też liczne ekskluzywne apartamenty na wynajem. Oprócz tego można skorzystać z oferty galerii handlowej, w której znajdziesz kilka restauracji.
Dla wielu osób Sky Tower stanowi miejsce pracy o charakterze biurowym. Na różnych kondygnacjach rezydują firmy o zróżnicowanym profilu działalności.
Do dyspozycji odwiedzających jest punkt widokowy umieszczony na 49. piętrze budynku. Bilet normalny kosztuje 30 złotych. Jeśli przysługują Ci ulgi, zapłacisz za wstęp 25 złotych. Dzieci do 3. roku życia mogą wejść na taras nieodpłatnie. Wszystkie wejściówki są dostępne na miejscu oraz w sprzedaży internetowej. Jeśli decydujesz się na zakup stacjonarny, musisz wziąć pod uwagę tryb pracy kas biletowych, które nieco odbiegają od godzin otwarcia punktu widokowego. Wejściówki możesz kupić od poniedziałku do soboty między godziną 8:45 a 20:30. W przypadku niedzieli otwarcie następuje godzinę później, a zamknięcie godzinę wcześniej.
Od poniedziałku do czwartku taras widokowy jest czynny od 9:00 do 21:00. W piątki i soboty godziny otwarcia są wydłużone do 22:00. W niedzielę turyści są wpuszczani od 10:00 do 22:00. Kolejne grupy wjeżdżają na górę co 30 minut. Miej zatem na uwadze, że nie możesz zjawić się na miejscu na ostatnią chwilę. Ostatnia grupa zaczyna zwiedzanie pół godziny przed zamknięciem. Na tarasie widokowym można spędzić maksymalnie 20 minut. Czasu powinno jednak w zupełności wystarczyć, aby nacieszyć się widokiem i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć.
Jeśli Twoim miejscem startowym jest Hotel Lothus Wrocław, możesz śmiało udać się na miejsce samochodem. Wieżowiec dysponuje własnym parkingiem podziemnym przeznaczonym dla odwiedzających i klientów okolicznej galerii handlowej. Pojemność wynosi 500 miejsc postojowych. Parking jest czynny od poniedziałku do niedzieli pomiędzy 5:30 a 23:00.
Jeśli preferujesz komunikację publiczną, hotel na starym mieście we Wrocławiu znajduje się w pobliżu kilku dogodnych połączeń. Gdy opuszczasz Hotel Lothus, udaj się na południe w kierunku skrzyżowania ulic Oławskiej, Błogosławionego Czesława oraz ks. Piotra Skargi. Znajdziesz tam przystanek tramwajowy, z którego kursują, m.in. linie numer 2 oraz 17. Wybierz jedną z nich. Podróż powinna zająć około 20 minut. Twoim punktem docelowym jest przystanek Wielka. Tuż po opuszczeniu tramwaju znajdziesz się właściwie u podnóża wieżowca, więc nie ma szans, by go przegapić.