12.06.2023
Wrocław jest miastem, w którym znajduje się ponad 100 mostów. Dla porównania np. w Warszawie jest ich zaledwie 12. Ta liczba robi wrażenie i sprawia, że będąc turystą, trudno zwiedzić większość z nich. Które są zatem najciekawsze? Sprawdź kilka naszych propozycji, by dowiedzieć się, jak zaplanować zwiedzanie Wrocławia.
Tak duża liczba mostów we Wrocławiu robi wrażenie i budzi pytanie: dlaczego jest ich aż ak dużo? Odpowiedź na nie jest związane z położeniem i ukształtowaniem miasta. Jest ono położone nad rzeką Odrą i jej licznymi odnogami. Mosty są więc konieczne do tego, aby umożliwić mieszkańcom komunikację i transport, a także by zapewnić infrastrukturę niezbędną m.in. do tego, aby strażacy, lekarze czy policjanci mogli nieść niezbędna pomoc.
Poniżej znajdziesz krótką charakterystyką 6 najciekawszych mostów we Wrocławiu. Warto przejechać przez każdy z nich lub, jeśli to możliwe, udać się nimi na spacer. Dzięki temu zobaczysz miasto z nieco innej perspektywy, a konstrukcje po prostu zrobią na Tobie wrażenie. Jeśli planujesz zwiedzanie, warto zameldować się w hotelu Lothus we Wrocławiu, który stanowi świetny punkt wypadowy do wielu lokalizacji.
Most Grunwaldzki był świadkiem wielu ciekawych zdarzeń od 1908 roku, kiedy zaczął powstawać. W związku z tym z pewnością docenią go osoby lubiące historię. Autorem projektu konstrukcji jest Richard Plüddemann. Początkowo obiekt był nazywany Mostem Carskim, a po I wojnie światowej Mostem Wolności.
Podczas II wojny światowej część obiektu została zniszczona i zdemontowana, aby umożliwić samolotom dalszy ruch.
We współczesnej Polsce most jest kojarzony z walką z komunizmem. To właśnie na nim toczyły się protesty przeradzające się w fizyczne starcia z komunistyczną władzą.
Most został wybudowany w 1889 roku i początkowo był nazywany Mostem Katedralnym. Znajdują się na nim figurki dwóch świętych: Świętej Jadwigi, czyli Patronki Śląska, oraz św. Jana Chrzciciela. Wiele osób nazywa obiekt Mostem Zakochanych. To właśnie na nim wieszano kiedyś kłódki będące symbolem trwałej i nierozerwalnej więzi.
W 2019 roku most poddano renowacji. W jej trakcie przemalowano konstrukcję, a także usunięto kłódki, które, jak się okazało, ważyły kilka ton. Władze miasta wprowadziły także zakaz ponownego ich zawieszania w celu ochrony zabytku przed dewastacją i narażeniem na ewentualne uszkodzenia.
Most Zwierzyniecki budowano w latach 1895–1897, na podstawie projektu Karla Klimma. W 1945 roku most został zaminowany i miał zostać wysadzony w celu utrudnienia Niemcom przedostania się do miasta. Nadejście Armii Czerwonej sprawiło jednak, że most ocalał i do dzisiaj jest wykorzystywany w celu komunikacji centrum miasta z licznymi osiedlami.
Jeśli chcesz zwiedzić Most Zwierzyniecki, wybierz elegancki hotel na starym mieście we Wrocławiu, jakim jest Lothus. Dzięki temu sprawnie dotrzesz z miejsca na miejsce, a także zwiedzisz wiele innych mostów w mieście. Obiekt jest bowiem świetnym punktem wypadowym do licznych lokalizacji.
Mosty Młyńskie składają się z dwóch konstrukcji – Południowej i Północnej. Powstały w 1885 roku. Zastąpiły wówczas poprzednie konstrukcje, które tworzono z drewna. W trakcie wojny Mosty Młyńskie zostały poważnie uszkodzone, w związku z tym konieczny był ich remont.
Przez wiele lat władze miasta się go jednak nie podejmowały. Dopiero w latach 50. przystąpiono do usuwania szkód, a także podjęto się skutecznej renowacji. Dzięki niej mosty są dzisiaj w pełni sprawne i efektownie się prezentują. Cała konstrukcja składa się z parabolicznych łuków.
Jeśli wybierzesz hotel Lothus, to w jego pobliżu znajduje się także Most Piaskowy, który będziesz mógł odwiedzić, udając się na kilkuminutowy spacer. Jednoprzęsłowa i nitowana konstrukcja w charakterystycznym czerwonym kolorze została wybudowana w 1861 roku.
Warto jednak wiedzieć, że podczas II Wojny Światowej most zaminowano i zniszczono. Dopiero po 50 latach od zakończenia wojny podjęto się naprawy konstrukcji, która była związana praktycznie z jej całkowitą wymianą.
Mosty Trzebnickie to konstrukcja składająca się z kilku elementów, które są przerzucone przez:
Pierwszy most powstał w tym miejscu już w XII wieku, ale była to konstrukcja drewniana. Część elementów współczesnego obiektu powstała w 1905 roku, a pozostałe w 1916 roku. Co ciekawe, przy mostach po północnej stronie ustawiono kamień graniczny projektu Karla Klimma z 1900 roku. Jeśli fascynujesz się mostami, Wrocław to miasto, które warto odwiedzić. Lothus, czyli hotel przy rynku we Wrocławiu, będzie doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania różnych konstrukcji. Do każdej z nich będziesz miał blisko, więc nawet weekendowy wyjazd na Dolny Śląsk umożliwi Ci zapoznanie się nie tylko z samymi mostami, ale także ich historią oraz tym, jakie mają znaczenie w codziennym życiu mieszkańców.