26.05.2023
Mówisz rzeźby we Wrocławiu – myślisz krasnale. Okazuje się jednak, że to niejedyne, co miasto ma do zaoferowania. Znajduje się w nim znacznie więcej ciekawych obiektów, które upamiętniają lub symbolizują niezwykłe zdarzenia czy osoby. Planujesz wycieczkę szkolną? A może jesteś miłośnikiem sztuki? Przedstawiamy propozycje najciekawszych obiektów, które warto odwiedzić, będąc na Dolnym Śląsku.
Rzeźby, które znajdują się we Wrocławiu, w większości powstały w związku z pewnego rodzaju wyrazem uznania. Niektóre z nich zostały stworzone ze względu na niezwykły żywot osoby, którą upamiętniają. Inne stanowią symbol pewnych cech, które artysta uznał za godne upamiętnienia. Jeszcze inne są wyrazem wdzięczności i pochwały dla konkretnych postaw.
Poniżej znajdziesz informacje na temat obiektów, które po prostu warto odwiedzić, jeśli zameldujesz się w hotelu Lothus we Wrocławiu lub innym obiekcie w okolicy.
Najpopularniejszymi rzeźbami we Wrocławiu są oczywiście krasnale, które można znaleźć praktycznie w całym mieście, a nawet w jego okolicy. Spotkałeś kiedyś wrocławskich turystów, chodzących po mieście z mapami (obecnie coraz częściej z telefonami)? Najpewniej szukali oni krasnali. Historia rzeźb wywodzi się od działalności ruchu Alternatywnej Pomarańczy, który w ramach walki z komunizmem, malował na murach właśnie baśniowe postacie.
Obecnie krasnale są symbolem miasta oraz jego mieszkańców. Ich liczba stale rośnie, a turyści chętnie robią sobie zdjęcia z napotkanymi rzeźbami. Zwiedzając rynek i okolice, warto mieć oczy dookoła głowy, aby niczego nie przeoczyć.
Rzeźba jest uznawana za jedną z najbardziej kreatywnych na świecie. Znajduje się na ul. Piłsudskiego 56, czyli zaledwie 1,5 km od zabytkowego hotelu w centrum miasta, jakim jest Lothus. Dzieło przedstawia kilka osób w różnym wieku, które mają rozmiary naturalnych ludzi. Są one ujęte podczas dokonywania codziennych czynności – wyglądają, jakby zmierzały na zakupy, do pracy czy załatwiać codzienne sprawunki. Postacie schodzą jednak pod chodnik.
Po drugiej stronie ulicy te same osoby wynurzają się z chodnika. Rzeźba ma symbolizować zmiany, które dokonały się w Polsce po obaleniu komunizmu, gdy wprowadzono ustrój demokratyczny. Skłania do refleksji nad tym, co się wydarzyło i zmieniło w Polsce, a także jak cenna jest demokracja.
Projektantami obiektu są Dorota Korzeniewska, Maciej Albrzykowski i Grażyna Jaskierska-Albrzykowska.
Rzeźba znajduje się w parku Juliusza Słowackiego. Projektantką dzieła jest Anna Malicka-Zamorska. Obiekt składa się z dwóch elementów: foteli. Na jednym z nich zasiada kobieta, która ma skrzyżowane ręce. Jest wyraźnie zniecierpliwiona, a pusty fotel, który znajduje się obok, może wskazywać, że na kogoś czeka.
Charakterystyczne dzieło ma na celu zachęcić odbiorcę do tego, by wziął udział w prezentowanej scenie. Jego zadaniem ma być to, by usiadł na fotelu i wypełnił puste miejsce – dzięki temu poczuje się częścią dzieła.
Rzeźba umieszczona na moście Uniwersyteckim powstała w 1998 roku, w pracowni artysty Stanisława Wysockiego. Przedstawia kobietę o zniekształconej figurze, która ma na ramieniu książki. Rzeźba jest symbolem wydarzeń i postaw, które miały miejsce w 1997 roku, podczas ogromnej powodzi, która nawiedziła Dolny Śląsk. Wówczas wielu Wrocławian, z własnej woli i w ramach wolontariatu, poświęciła się, by pomóc bliskim, sąsiadom, a także, aby ocalić najcenniejsze części miasta. Wrocławianie we własnych rękach wynosili najcenniejsze zbiory z bibliotek, aby uchronić je przed zniszczeniem. Rzeźba jest hołdem dla ich postawy.
Zabytkowe hotele na starym mieście we Wrocławiu, jak np. Lothus, znajdują się w pobliżu wielu ciekawych rzeźb. Jedną z nich jest właśnie Amor na Pegazie, znajdujący się około 800 metrów od hotelu. Rzeźba autorstwa Theodora von Gosena symbolizuje związek pomiędzy miłością a poezją. Skłania do refleksji nad uczuciami, a także samą sztuką i jej wartością w życiu każdego z nas. Znajduje się na Promenadzie Staromiejskiej. Rzeźby we Wrocławiu pokazują, jak wielkie dzieła może tworzyć człowiek. To tylko 5 ciekawych propozycji, które wzbudziły w nas szczególne emocje. Warto jednak, zwiedzając miasto, zwrócić uwagę także na inne rzeźby. Wiele z nich symbolizuje zmiany, wartości, a także postawy, które są warte naśladowania. Obcowanie ze sztukę pobudza wrażliwość, dlatego powinno stać się elementem turystycznej wyprawy po Wrocławiu dla osób w każdym wieku.