Rezerwuj

Dzielnica Czterech Wyznań – świadectwo tolerancji

Tożsamość ludzi bywa określana na wiele sposobów. Jednym z elementów jest religia. Na przestrzeni setek lat nie brakowało sporów na gruncie wyznaniowym. Nawet w dzisiejszym, rozwiniętym świecie zdarza się, że ludzie dyskryminują innych ze względu na wyznawaną religię. Wrocław pokazuje, że może być inaczej..

W obrębie starego miasta znajduje się Dzielnica Czterech Wyznań, która bywa też nazywana Dzielnicą Czterech Świątyń. Na obszarze kilku sąsiadujących ze sobą ulic znajdują się synagoga, cerkiew, kościół katolicki oraz kościół ewangelicki. Na przestrzeni wielu lat żyli obok siebie katolicy, żydzi, prawosławni i protestanci. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym miejscu.

Dzielnica Czterech Świątyń – historia

Tytułowe miejsce jest usytuowane na terenie dzisiejszych ulic Świdnickiej, Kazimierza Wielkiego, Włodkowica oraz św. Antoniego.
Dzielnica ta znajduje się w centrum Wrocławia, w pobliżu Rynku i Starego Miasta, na terenie dzisiejszych ulic: ul. Świdnickiej, ul. Kazimierza Wielkiego, ul. Włodkowica oraz ul. św. Antoniego. Historia tego miejsca sięga średniowiecza. Już wtedy w przestrzeni sakralnej pojawiały się znamiona panującej tu różnorodności. W XIX wieku dzielnica zaczęła się rozwijać jako ważne centrum handlowe i przemysłowe. Na jej terenie powstały liczne fabryki i warsztaty rzemieślnicze. Podczas II wojny światowej okolica ucierpiała w wyniku działań militarnych. Po zakończeniu działań zbrojnych podjęta została odbudowa.

Dzielnica Czterech Wyznań – świątynie

Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy nazywany jest również Katedrą Narodzenia Najświętszej Marii Panny. To jedna z najważniejszych świątyń prawosławnych we Wrocławiu. Zlokalizowana została przy ulicy św. Mikołaja. Budowla jest utrzymana w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Do jej cech charakterystycznych należą wysokie wieże, ozdobne freski oraz piękna kopuła. W świątyni znajdują się liczne ikony i relikwie, a także cenne dzieła sztuki cerkiewnej.

Kościół katolicki pw. św. Antoniego z Padwy we Wrocławiu to jedna z najbardziej charakterystycznych świątyń w mieście. Mieści się przy ulicy Świdnickiej. Barokowa powierzchowność wyróżnia się dwoma wieżami, a wnętrze urzeka zjawiskowymi freskami i rzeźbami. Świątynia została ozdobiona finezyjną ornamentyką I estetycznymi akcentami kolorystycznymi.

Synagoga pod Białym Bocianem znajduje się przy ulicy Pawła Włodkowica 7. Obecnie służy ona przede wszystkim do kultywowania kultury żydowskiej. Modlitwy natomiast odbywają się w szulu, czyli małej synagodze. Odwiedziny w tym miejscu stanowią doskonałą okazję do poszerzenia swojej wiedzy na temat judaizmu.

Kościół Opatrzności Bożej to świątynia ewangelicka. Budynek został wykonany w stylu neobarokowym. Wśród jego motywów przewodnich należy wskazać fasadę oraz wieżę. Wewnątrz można podziwiać liczne dzieła sztuki, takie jak obrazy czy witraże.

Dzielnica Czterech Wyznań – koszt zwiedzania

W przypadku wszystkich wymienionych świątyń spacer po wnętrzu powinien być nieodpłatny. Symboliczne koszty mogą pojawić się jednak, gdy chcesz wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który szczegółowo opowie o historii i charakterystyce danego miejsca.

Dzielnica Czterech Wyznań – godziny otwarcia

W synagodze zwiedzanie jest możliwe od poniedziałku do czwartku od 10:00 do 18:00. W piątki i niedziele dostępny przedział czasowy ulega skróceniu do godziny 16:00. W soboty świątynia jest nieczynna dla turystów.
Kościół ewangelicki przyjmuje odwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00. W niedzielę można zwiedzać wnętrze od 11:30 do 15:00. W przypadku pozostałych obiektów nie zostały wytyczone określone ramy czasowe.

Hotel Wrocław stare miasto – jak dotrzeć do Dzielnicy Czterech Wyznań?

Jeżeli jako punkt początkowy potraktujesz Hotel Lothus, w zasadzie nie potrzebujesz żadnego środka transportu. Bez trudu możesz dotrzeć na miejsce pieszo. Dzielnica oddalona jest o około kilometr. W ciągu kilkunastu minut powinieneś zatem znaleźć się na miejscu. Kiedy opuszczasz Hotel Lothus Wrocław, skręć w lewo. Następnie idź cały czas prosto aż do momentu, gdy znajdziesz się na przeciwległym skraju rynku. Wówczas kieruj się w lewo aż do Placu Solnego. Przetnij go na ukos i poruszaj się cały czas prosto. Przejdź na drugą stronę ulicy Kazimierza Wielkiego. Wówczas jesteś już u progu Dzielnicy Czterech Wyznań. Pozostaje tylko zapuścić się głębiej w wąskie uliczki i podziwiać lokalną architekturę oraz historię.

W przypadku opisywanej destynacji raczej nie opłaca się korzystać z komunikacji publicznej. Gdy wyruszasz z ulicy Wita Stwosza, konieczne byłoby udanie się w przeciwnym kierunku, aby dotrzeć na przystanek. Nadłożysz zatem kawałek drogi. Jeśli pomimo tego chcesz przejechać się tramwajem, kieruj się na północ w stronę Wyspy Słodowej. Następnie skręć w lewo w ulicę Uniwersytecką. Po dojściu do końca trafisz na ulicę Grodzką, gdzie znajduje się przystanek Uniwersytet Wrocławski. Wsiądź tam w tramwaj linii numer 6 albo 7. Możesz wysiąść na przystanku Rynek albo Narodowe Forum Muzyki. Wówczas będziesz już na terenie Dzielnicy Czterech Świątyń.

≪ Powrót