Rezerwuj

Ostrów Tumski we Wrocławiu – historyczne serce miasta

Historia może fascynować na wiele różnych sposobów. Pozostawione przez nią zabytki imponują swoim wiekiem, architekturą czy też wydarzeniami, których były świadkami. Wrocławski Ostrów Tumski może być podziwiany pod każdym z wymienionych względów. To najstarsza dzielnica miasta, która urzeka majestatyczną zabudową.

Ostrów Tumski jest miejscem pielgrzymek i modlitw, a także siedzibą władz kościelnych. Ze względu na swój wyjątkowy charakter stanowi on cel wszystkich wycieczek docierających do miasta z całego świata. Poznaj więcej szczegółów dotyczących tego wyjątkowego miejsca.

Ostrów Tumski – historia

Ostrów Tumski we Wrocławiu to najstarsza część miasta, położona na wyspie pomiędzy Odrą a jej odnogą, Kanałem Miejskim. Historia tej okolicy sięga X wieku, kiedy to na wyspie powstało grodzisko słowiańskie. Później założona została pierwsza siedziba biskupów wrocławskich. Na początku XI wieku zbudowana została Katedra św. Jana Chrzciciela, która do dziś jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. W okolicy pojawiły się również inne obiekty sakralne takie jak późnoromański kościół św. Idziego. W późniejszym czasie następowała stopniowa rozbudowa grodu. Pojawiły się mury obronne, wieże, a finalnie powstał cały zamek. Fortyfikacje zostały jednak zburzone na przełomie XV i XVI wieku.

Podczas II wojny światowej Ostrów Tumski uległ znacznym zniszczeniom. Tylko jeden okoliczny kościół został w mniejszym stopniu dotknięty działaniami zbrojnymi. W latach powojennych zabudowania były konsekwentnie odnawiane. Obecnie Ostrów Tumski to piękna, zabytkowa część miasta, która skupia wiele obiektów sakralnych i muzeów. Pośród monumentalnej architektury wiją się wąskie kamienne uliczki, które dodają miejscu nietuzinkowego charakteru.

Ostrów Tumski – zabytki

Katedra pw. Jana Chrzciciela we Wrocławiu to jeden z najważniejszych zabytków miasta oraz jeden z najważniejszych kościołów Polski. Budowla jest znana ze swoich pięknych sklepień, witraży, rzeźb i obrazów, wśród których znajdują się dzieła wielu znanych artystów. Wewnątrz znajduje się również zabytkowy ołtarz główny, a także kilka charakterystycznych kaplic. Podczas spaceru warto zwrócić też szczególną uwagę na Pomnik św. Jana Nepomucena, Kościół św. Marcina oraz Bramę Kluskową.

Jednym z zabytków jest również ikoniczny Most Tumski. Jest on rozpoznawalny głównie ze względu na całą masę kłódek przypiętych przez zakochanych na znak trwałości łączącej ich relacji. Most w aktualnej formie powstał w 1889 roku. W swojej historii bywał remontowany ze względu na uszkodzenia bądź konieczność wykonania prac konserwacyjnych.

Ostrów Tumski – dodatkowe atrakcje

Tuż obok zabytkowej dzielnicy usytuowany jest malowniczy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. To doskonałe miejsce na złapanie oddechu po wysiłku związanym ze zwiedzaniem okolicy. Historia tego miejsca sięga aż początku XIX wieku. Park poprzecinany jest licznymi ścieżkami, a także mostami umożliwiającymi przeprawę przez urokliwy staw. Podczas spaceru możesz podziwiać różnorodną roślinność.

Na terenie samego Ostrowa Tumskiego również nie brakuje miejsc sprzyjających wypoczynkowi. W wąskich uliczkach funkcjonują przytulne kawiarnie i restauracje. Dzięki temu można raczyć się aromatyczną kawą albo pysznym obiadem pośród budynków wzniesionych nawet 1000 lat temu. To wręcz wymarzona sceneria do krótkiej bądź dłuższej przerwy od zwiedzania.

Jak dotrzeć do Ostrowa Tumskiego, gdy zamieszkujesz hotel blisko rynku Wrocław?

Jeżeli Twoją bazą wypadową jest Hotel Lothus, warto zdecydować się na spacer. Od miejsca docelowego dzieli Cię nieco ponad jeden kilometr. Spacer powinien zatem zająć nie więcej niż 15 minut. Po drodze możesz podziwiać architekturę mijanych budynków, a także jeszcze bardziej zagłębić się we wrocławskiej atmosferze. Po wyjściu z hotelu skręć w prawo i dojdź do ulicy Świętej Katarzyny. Następnie zwróć się w lewo i kieruj się cały czas prosto na północ. Po kilkuset metrach dojdziesz do Wyspy Piasek. Tam skręć w prawo i przez Most Tumski przejdź prosto na teren Ostrowa Tumskiego.

Jeżeli zwiedzasz Wrocław samochodem, możesz w ten sposób odwiedzić również okolicę katedry. Na miejscu oraz w sąsiedztwie znajdziesz większe bądź mniejsze parkingi. Pamiętaj jednak, że ta okolica cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. W związku z tym znalezienie wolnego miejsca postojowego może wiązać się z pewnymi trudnościami. Miej też na uwadze, że jesteś w centrum miasta. Konieczne będzie zatem uregulowanie opłaty za parking.

Możesz skrócić sobie drogę na miejsce, wybierając komunikację publiczną. Przejechanie kilku przystanków tramwajem sprawi, że będziesz mieć nieco bliżej. Takie rozwiązanie może okazać się szczególnie przydatne podczas letnich wycieczek, gdy upał daje się we znaki podczas spacerów. Gdy opuszczasz Lothus Hotel Wrocław, przystanek tramwajowy znajdziesz na końcu ulicy Wita Stwosza przy rynku. Wejdź do tramwaju linii numer 6 i wysiądź na placu Bema. Następnie wystarczy przedostać się na drugą stronę skrzyżowania.

≪ Powrót