Rezerwuj

Rynek we Wrocławiu – wizytówka miasta

W polskich realiach stare miasto zazwyczaj bywa kluczową atrakcją w rozmaitych miejscowościach. Choć Wrocław ma wiele do zaoferowania, rynek z ratuszem bez wątpienia odgrywają jedną z głównych ról. Gdy staniesz w tym miejscu, jedna z pierwszych obserwacji może dotyczyć ogromnej przestrzeni. Wrocławski rynek jest bardzo rozległy i otoczony monumentalnymi kamienicami. Pod względem wielkości zajmuje jedno z czołowym miejsc w Polsce. Taka kompozycja robi piorunujące wrażenie. Przekonaj się, jak ewoluował rynek na przełomie dziejów, a także co może obecnie zaoferować turystom.

Rynek we Wrocławiu – historia

Rynek we Wrocławiu to centralny plac, wokół którego koncentruje się znaczna część miejskiego życia społeczno-kulturalnego. Historia tego miejsca liczy ponad 700 lat. Rynek został założony w XIII wieku, kiedy to miasto podlegało prawu niemieckiemu. Wówczas plac służył do handlu i wymiany towarów. Poza tym doskonale sprawdzał się jako miejsce spotkań i ważnych wydarzeń.

W XIV wieku rynek został otoczony murowanymi kamienicami, które nadal stanowią jego charakterystyczny element. W XV i XVI wieku budynki stopniowo piętrzyły się, a także były ozdabiane fantazyjnymi ornamentami.

Podczas II wojny światowej rynek uległ znacznym zniszczeniom, a większość budynków została zburzona. Po wojnie rozpoczęto odbudowę okolicznych zabytków. Prace zajęły kilka dekad, a ich efektem jest pięknie odrestaurowany plac, który odzyskał swój unikalny klimat i może być obecnie podziwiany w pełnej krasie.

Rynek we Wrocławiu – co zobaczyć?

Na placu znajduje się szereg budynków, którym należy przypisać szczególne znaczenie. Najważniejszą rolę odgrywa gotycki ratusz. Budynek powstał w XIV wieku. W jego obrębie znajdują się sale reprezentacyjne, a także wieża zegarowa zapewniająca dostęp do zjawiskowej panoramy miasta. Ratusz był siedzibą władz miejskich, a ponadto pełnił funkcje sądowe i administracyjne. Obecnie mieści się tam Muzeum Miejskie Wrocławia, w którym można poznać historię miasta oraz zobaczyć oryginalne elementy wyposażenia ratusza.

Sukiennice kojarzą się głównie z Krakowem. We Wrocławiu można też odnaleźć ten rodzaj zabudowy, który służył podobnym celom. W średniowieczu obiekt pełnił funkcję hali targowej, gdzie handlowano suknem i innymi towarami. Aktualnie w Sukiennicach znajdują się liczne kawiarnie, restauracje oraz sklepy z pamiątkami i rękodziełem artystycznym. Ważnymi punktami rynku są też pomnik Aleksandra Fredry, pręgierz oraz fontanna.

Rynek we Wrocławiu jako centrum społeczno-kulturalne

Rozległa płyta wrocławskiego rynku wprost idealnie nadaje się do organizacji rozmaitych wydarzeń. Na szczególną uwagę zasługują atrakcje organizowane w okresie okołoświątecznym. Wówczas całe miasto nabiera magicznego charakteru dzięki wszechobecnym ozdobom świątecznym. Warto zdecydować się na odkrywanie Wrocławia akurat w tym czasie. Wizyta z całą pewnością pozostawi po sobie wiele przyjemnych wspomnień.

W sezonie letnim wrocławski rynek odkrywa zupełnie inne oblicze. Wówczas miasto staje się gospodarzem kultowego festiwalu filmowego Nowe Horyzonty. Na środku placu pojawia się ekran oraz liczne miejsca dla widzów. Doświadczanie filmowych emocji pośród tak wyjątkowej scenerii to coś, co trzeba przeżyć na własnej skórze.

W pozostałych momentach roku również nie brakuje wrażeń. Praktycznie w każdym miesiącu organizowane jest jakieś wydarzenie, które na moment skupia na sobie uwagę. Z całą pewnością warto zobaczyć obchody Narodowego Święta Niepodległości, imprezy o charakterze kulinarnym, a także wrześniowy Festiwal Krasnoludków. Na rynku nie brakuje też miejsc, w których kupisz pamiątki. Na płycie usytuowane są liczne stanowiska oferujące ozdoby, rękodzieło, biżuterią, a także wszelkiego rodzaju drobiazgi.

Rynek we Wrocławiu – oferta gastronomiczna

Odkrywanie nowych smaków stanowi jedną z najprzyjemniejszych form podróżowania. Pod tym względem Wrocław oferuje szeroką gamę możliwości. Na płycie rynku oraz w bocznych uliczkach znajdziesz całą masę urokliwych lokali gastronomicznych. Każdy z nich wyróżnia się nieco innym klimatem oraz ofertą. Pośród wielu propozycji znajdziesz restauracje specjalizujące się w kuchni włoskiej, polskiej, azjatyckiej, włoskiej czy też gruzińskiej. Nie brakuje też barów, kawiarni oraz lokali serwujących desery. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Wybierz zabytkowy hotel na starym mieście we Wrocławiu

Podczas pobytu we Wrocławiu warto zanurzyć się w lokalnej atmosferze na dłużej niż tylko na czas spaceru pośród zabytków. Zwróć zatem uwagę na historyczne hotele Wrocławia. W ten sposób połączysz wysoki standard z nietuzinkową architekturą. Przykładem takiego miejsca jest Lothus Hotel Wrocław. Możesz wynająć pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, a także rodzinne. Do dyspozycji gości oddano też elegancką restaurację.

Hotel Lothus jest położony w starym mieście. Obiekt znajduje się przy ulicy Wita Stwosza, która wyznacza granice rynku. Dojście pieszo do ratusza zajmuje zaledwie 5 minut.

≪ Powrót