Rezerwuj

Wrocławskie krasnale – atrakcja jedyna w swoim rodzaju

Oprócz monumentalnych budowli Wrocław ma do zaoferowania mniej spektakularne pod względem rozmiaru formy sztuki. Przykładem są krasnale, czyli niewielkie rzeźby, które rozsiane zostały po różnych zakątkach miasta. Obecnie można znaleźć kilkaset figurek, dlatego nie sposób przegapić je podczas zwiedzania. Poznaj bliżej ich historię, a także dowiedz się, co symbolizują, zanim wyruszysz na poszukiwania.

Wrocławskie krasnale – charakterystyka

Wrocławskie krasnale to niewielkie rzeźby przedstawiające postacie krasnoludów. Zaczęły pojawiać się w mieście w latach 80. XX wieku. Pierwsza figurka została umieszczona na ulicy Świdnickiej w 1981 roku. Niedługo później podziwiać można było kolejne krasnale. Występowały zarówno w centrum, jak i innych częściach miasta. Wrocławskie krasnale szybko zdobyły dużą popularność i stały się jednym z symboli miasta, a turyści chętnie się z nimi fotografują. Do tej pory powstało ponad 900 figurek tego typu.

Każda z tych bajkowych postaci wygląda inaczej. Są to zarówno rzeźby siedzące, stojące, leżące, jak i wykonane w ruchu. Wszystkie figurki są wykonane z brązu i mają wysokość od kilku do kilkunastu centymetrów.

Każdy krasnal ma swoją własną historię, charakterystyczne cechy i jest związany z konkretnymi wydarzeniami z historii Polski, miasta i regionu. Reprezentują przy tym wiele cech charakteru. Ta różnorodność przysparza im jeszcze większej popularności wśród dzieci i dorosłych.

Wrocławskie krasnale – wybrane postacie

Jednym z najpopularniejszych lokalnych krasnali jest Życzliwek. Jego cechą charakterystyczną jest promienne usposobienie. Szeroko uśmiecha się i macha do mijanych ludzi. Niejednej osobie z pewnością poprawił już nastrój. Tego jegomościa możesz znaleźć na rynku obok fontanny i ratusza.

Równie ważną figurą na mapie miasta jest krasnal WrocLovek. Jego cechą przewodnią jest nieskrywana miłość do stolicy Dolnego Śląska. Nie sposób nie zarazić się jego entuzjazmem podczas pierwszego kontaktu. WrocLovek znajduje się przy ulicy Odrzańskiej pod czerwonawą kamienicą.

Warto zajrzeć również w miejsce, gdzie wszystko się zaczęło. Papa Krasnal był pierwszym przedstawicielem rodziny, która wkrótce zasiedliła całe miasto. Obecnie stoi dostojnie i bacznie przygląda się przechodniom. Można spotkać go przy ulicy Świdnickiej 8c.

Wrocławskie krasnale – jak je odszukać?

Odnalezienie wszystkich figurek to nie lada wyzwanie. Nie trzeba jednak od razu wyruszać na poszukiwania z takim postanowieniem. Można stopniowo odkrywać kolejne postacie rozmieszczone wzdłuż szlaków, które przemierzasz w drodze do poszczególnych zabytków. W odnalezieniu krasnali pomogą Ci aplikacje mobilne. Podstawą jest Google Maps. Na mapach zaznaczono lokalizacje poszczególnych rzeźb. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazy związane z krasnalami, aby uzyskać masę wyników z wyznaczoną lokalizacją. Poza tym pomocne mogą okazać się specjalne aplikacje mobilne zatytułowane Wrocławskie krasnale. Są one dostępne zarówno na urządzenia z Androidem, jak i sprzęt Apple. Ich działanie jest już skupione wyłącznie na mniej lub bardziej intensywnych poszukiwaniach krasnali.

W ten sposób można również podjąć alternatywne podejście do odkrywania uroków Wrocławia. Zamiast przemierzać różne zakątki miasta szlakiem zabytków, możesz potraktować krasnale jako swój punkt orientacyjny i to na nich się skoncentrować.

Warto wspomnieć, że krasnale stały się inspiracją do stworzenia angażujących gier miejskich. Poszczególne warianty mogą różnić się nieco zasadami. Niemniej należy podążać szlakiem wyznaczonym przez krasnale, gromadzić kolejne wskazówki i rozwiązywać zagadki wyznaczone przez organizatorów. W zabawie biorą udział jednocześnie dziesiątki, a nawet setki śmiałków. Takiego wyzwania podjęły się liczne firmy, które zaproponowały swoim pracownikom integrację w postaci gry miejskiej z udziałem krasnali.

Lothus Hotel Wrocław – pobliskie krasnale

Hotel Lothus usytuowany jest przy ulicy Wita Stwosza, a więc w ścisłym centrum miasta. Rynek znajduje się zaledwie kilkaset metrów od tego miejsca. W tej okolicy krasnale występują z największą częstotliwością. Można zatem bez trudu znaleźć kilka figurek w bezpośrednim sąsiedztwie.

Gdy opuszczasz Lothus Hotel Wrocław, kieruj się w lewo ulicą Wita Stwosza w kierunku rynku. Po chwili dotrzesz do skrzyżowania z Szewską. Skręć wtedy w lewo. Po prawej stronie ulicy przy wejściu do kamienicy zobaczysz figurkę Krasnala Klucznika.

Jest jeszcze jeden krasnal, który znajduje się nawet bliżej hotelu niż wspomniany wyżej Klucznik. Nosi on imię Witek. Jeśli chcesz go znaleźć, idź ponownie w tym samym kierunku, czyli ulicą Wita Stwosza w stronę rynku. Obiekt Twoich poszukiwań będzie znajdować się przy narożniku budynku mieszkalnego po prawej stronie. Zwróć uwagę na charakterystyczne przejście pod budynkiem. Po jego lewej stronie obok baru stoi krasnal w stroju kucharza.

Możesz też udać się w przeciwnym kierunku. Kiedy opuszczasz Hotel Lothus Wrocław, udaj się w prawo. Szybko znajdziesz się na skrzyżowaniu z ulicą Błogosławionego Czesława. Skręć wtedy w prawo. Na rogu ulicy przy dużym skrzyżowaniu będzie stać Krasnal Automatek BEAnka. Udanego tropienia!

≪ Powrót