Rezerwuj

Wyspa Słodowa – gratka dla imprezowiczów

W każdym mieście znajduje się miejsce spotkań i rekreacji na świeżym powietrzu. We Wrocławiu taką funkcję pełni Wyspa Słodowa. To obszar położony pomiędzy rynkiem a Ostrowem Tumskim. Możesz spodziewać się tam urokliwych terenów zielonych nad wodą, pośród których można znaleźć kilka barów. Wyspa Słodowa cieszy się dużą popularnością wśród uczniów oraz studentów. W cieplejszych miesiącach odbywa się tam wiele imprez plenerowych. Jeśli chcesz się rozerwać i poszukujesz klimatycznego miejsca na imprezę, z całą pewnością warto tam zajrzeć.

Wyspa Słodowa – historia

Na Odrze znajduje się kilka niewielkich wysepek. Jedna z nich nosi nazwę Słodowej. Pierwotnie był to teren należący do zakonników, którzy zaczęli się tu osiedlać w XIII wieku.  W późniejszych latach tereny te zostały zakupione przez miasto Wrocław. Po zakończeniu II wojny światowej Wyspa Słodowa zaczęła służyć jako przestrzeń rekreacyjna. Teren pozostawał jednak dość dziki i niezbyt dobrze zagospodarowany.

Sytuacja zmieniła się diametralnie w latach 90. XX wieku. Wówczas wyspa zmieniła swoje oblicze. W warstwie zieleni pojawiła się harmonia, a pośród niej wytyczono ścieżki. Na całym terenie ustawiono też ławki. Wraz z upływem czasu na wyspie działało też coraz więcej lokali gastronomicznych, a zwłaszcza barów. Jednym z najcharakterystyczniejszych punktów jest kamienica działająca jako Concordia Design. Służy ona jako przestrzeń biznesowo-biurowa, a także miejsce sprzyjające organizacji rozmaitych wydarzeń.

Wyspa Słodowa – co warto o niej wiedzieć?

Trzeba zaznaczyć, że nie jest to miejsce, które przypadnie do gustu każdemu. Jeśli poszukujesz spokoju, z całą pewnością należy wybrać inną destynację. W trakcie sezonu wiosenno-letniego na Wyspie Słodowej jest tłoczno i gwarno. To miejsce słynące z organizacji imprez i spontanicznych spotkań w gronie znajomych. Warto się tam wybrać, jeśli poszukujesz rozrywki w takiej konwencji. Wyspa Słodowa wchodzi w imprezowy tryb przede wszystkim w godzinach wieczornych i nocnych. O wcześniejszej porze znajdzie się tam przestrzeń na spokojniejszy spacer albo piknik. Warto zaznaczyć, że w tym miejscu nie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby po wyczerpującym zwiedzaniu przysiąść na trawie bądź ławce i uraczyć się orzeźwiającym trunkiem.

Wyspa Słodowa – atrakcje

Wyspa Słodowa stała się jednym z centrów życia towarzyskiego. W związku z tym miejsce sprzyja organizacji rozmaitych imprez. Pierwszoplanową rolę odgrywają tutaj inicjatywy skupione wokół środowisk szkolnych i akademickich. Umowną datą rozpoczęcia sezonu jest 21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny. Ważnym punktem w kalendarzu są również maj oraz czerwiec. Wówczas organizowane są imprezy z okazji juwenaliów. Na miejscu pojawia się scena, na której występują artyści. Repertuar wyróżnia się szerokim przekrojem. W programie można znaleźć zarówno kultowe zespoły, jak i muzyków, którzy biją rekordy popularności obecnie. Dzięki temu każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Juwenalia nie są jedyną imprezą masową odbywającą się na Wyspie Słodowej. Poza tym miejsce jest lokalizacją kilku festiwali, a także rozmaitych spotkań. Najwięcej inicjatyw oczywiście jest podejmowanych w okresie wiosennym oraz letnim. Warto śledzić lokalne media społecznościowe, aby pozostawać na bieżąco z aktualnymi planami.

Ciekawą atrakcją jest taras widokowy znajdujący się na szczycie kamienicy Concordia Design. Wstęp jest nieodpłatny. Trzeba jednak zmieścić się w przedziale czasowym, gdy otwarta pozostaje lokalna restauracja. Z góry rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okolicę, m.in. na Ostrów Tumski. Rzecz jasna punkt widokowy nie jest położony równie wysoko jak w przypadku Sky Tower bądź katedralnych wież. Niemniej warto zobaczyć miasto również z tej perspektywy. Niezwykłe okoliczności przyrody zdecydowanie przemawiają na korzyść tego miejsca.

Hotel Rynek Wrocław – jak dotrzeć z niego na Wyspę Słodową?

Najprostszą i zarazem najzdrowszą opcją z pewnością będzie spacer. Hotel Lothus znajduje się zaledwie kilometr od Wyspy Słodowej. W związku z tym jesteś w stanie dotrzeć na miejsce w ciągu kilkunastu minut. Gdy opuszczasz Lothus Hotel Wrocław, zwróć się w prawo i dojdź do ulicy Świętej Katarzyny. Następnie skręć w lewo i poruszaj się na północ. Po przejściu przez most na Wyspę Piasek trzymaj się lewego brzegu. Po chwili zobaczysz Kładkę Piaskową, która umożliwi dostanie się na Wyspę Słodową.

Możesz też zdecydować się na dojazd przy pomocy komunikacji publicznej. W takiej sytuacji idź ulicą Wita Stwosza w kierunku rynku. Gdy dojdziesz do skrzyżowania z Szewską, zwróć się w prawo. Znajdziesz tam przystanek tramwajowy Wita Stwosza. Skorzystaj z linii numer 6 albo 7. Obie mają tę samą trasę na tym odcinku. Po przekroczeniu Odry wysiądź na przystanku Dubois. Przejdź przez ulicę i kieruj się w stronę rzeki. Znajdziesz tam kładkę prowadzącą na Wyspę Słodową.

Możesz też dostać się na miejsce samochodem. Auto warto jednak postawić na jednym z parkingów znajdujących się wokół wyspy.

≪ Powrót