Rezerwuj

14.06.2023

Co warto zjeść we Wrocławiu? 5 specjałów z Dolnego Śląska, których musisz spróbować

Wrocław to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Znajdziesz w nim mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Muzea, teatry, niezwykły ogród zoologiczny i liczne parki rekreacji to jednak nie jedyne, co Dolny Śląsk ma do zaoferowania. Sprawdź, jakich potraw musisz spróbować, będąc we Wrocławiu, aby poczuć prawdziwy klimat miasta.

5 specjałów, których warto spróbować na Dolnym Śląsku

Będąc we Wrocławiu, warto wybrać dobry obiekt do spania, np. Lothus, czyli hotel dla rodzin z dziećmi, który jest też idealny na romantyczny wyjazd czy delegację służbową. Ważne jest także zatroszczenie się o dobre jedzenie. Będąc na Dolnym Śląsku, warto skosztować lokalnych specjałów. Poniżej znajdziesz 5 ciekawych dań. Podpowiemy Ci też, jak wybrać dobrą restaurację.

1. Kaczka z modrą kapustą

Kaczka z modrą kapustą to danie, które znajduje się na stołach mieszkańców Dolnego Śląska podczas wielu ważnych uroczystości. Świąteczny obiad, wesele, chrzciny czy urodziny w eleganckim wydaniu? Nie może zabraknąć kaczki, z reguły pieczonej w całości. Dodatek kapusty i świeżych ziemniaków lub klusek śląskich sprawia, że aromat dania unosi się w całym pomieszczeniu. Chrupiąca skórka, lekko kwaśna i soczysta kapusta oraz kremowe dodatki to definicja smaku dla Wrocławian.

2. Kluski śląskie i zrazy

Kluski śląskie i zrazy to danie, którego możesz spróbować w różnych wydaniach: w domu gospodyni z Dolnego Śląska, w barze mlecznym i w eleganckiej restauracji. Fenomenem jest to, że w każdym z tych miejsc będzie smakowało podobnie, ale nieco inaczej.

Ugotowane na parze ziemniaczane kopytka, często z sosem, cienko pokrojone mięso wołowe, cebula i pieczarki – ta mieszanka smaków sprawia, że wielu Polaków i turystów z zagranicy odtwarza później dolnośląskie specjały w swoich domach.

3. Pierogi ruskie, z mięsem i w innych wydaniach

Pierogi to kultowe danie nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całej Polsce. Jednak we Wrocławiu są one podawane w niezwykle apetyczny sposób: z dodatkiem boczku oraz cebulki. Podkreślają one smak ciasta oraz farszu, a także sprawiają, że całość jest niezwykle syta i soczysta. Jeśli raz spróbujesz takiego wydania pierogów, już zawsze chętnie będziesz do nich wracał w swoim domu.

4. Żurek Śląski

Żurek to zupa, która jest przygotowywana w wielu polskich domach. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pochodzi on właśnie z okolic Wrocławia. Często jest tutaj podawany z białą kiełbasą, dodatkiem grzybów oraz śmietany. Lekko kwaśny smak i nieco zagęszczona formuła sprawiają, że to danie, które doda Ci energii na cały dzień zwiedzania.

Doskonale smakuje zarówno w dobrej restauracji, jak i w barze mlecznym. Jeśli chcesz mieć pewność, że spróbujesz dobrego żurku, wybierz hotel Lothus we Wrocławiu – znajduje się on blisko rynku. Dzięki temu będziesz miał dostęp do szerokiego wyboru restauracji w okolicy.

5. Bigos wrocławski

Bigos wrocławski znacznie różni się od tego przygotowywanego w innych regionach polski. Przede wszystkim powstaje z czerwonej kapusty. Dodaje się do niej polędwicę wieprzową, boczek oraz kiełbasę. W daniu nie ma kapusty kiszonej oraz białej. Smak potrawy wzmacnia się przy użyciu jabłek, rodzynek oraz wina. Warto spróbować każdego ze wspomnianych dań. Najlepiej udać się do restauracji całą rodziną lub z przyjaciółmi, aby skosztować różnych opcji nawet podczas krótkiego wyjazdu do miasta. Jeśli zależy Ci na zwiedzeniu kilku restauracji, wybierz Lothus – hotel we Wrocławiu. Stare Miasto, na którym się on znajduje, da Ci dostęp do wielu ciekawych opcji gastronomicznych – od tych tanich przez średnie aż po ekskluzywne i eleganckie lokale.