Rezerwuj

COHM sp. z o.o.

Firma COHM to historyczne hotele w centrum Wrocławia, gdzie każdy gość znajdzie nocleg dopasowany do swojego budżetu.

Firma Cohm Sp. z o.o. działająca pod marką Historyczne Hotele Wrocławia jest spadkobiercą Wrocławskiego Przedsiębiorstwa „Odra Tourist” i od roku 2007 zarządcą 5 najstarszych wrocławskich hoteli: Polonia, Europejski, Piast, Lothus oraz Grand.

Hotele logotypy

Wszystkie te obiekty mieszczą się przy ulicy Piłsudskiego i ul. Stawowej. Dzisiejsza ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego przez sto pięćdziesiąt lat była jedną z najważniejszych ulic miasta. Dzisiaj wraca do dawnej świetności, czego przykładem jest choćby znakomita rewitalizacja Dworca Głównego PKP i Teatru Muzycznego Capitol, pomiędzy którymi znajdują się nasze Hotele, których tradycja sięga wielu lat przedwojennej i powojennej historii. Hotel Polonia to dawny „Vier Jahreszeiten” z roku 1911, Hotel Europejski –„Hohenzollernhof” z roku 1876, a Hotel Piast to dawny „Kronprinz” z 1908 roku, będący w owym czasie najelegantszym hotelem w mieście. Hotele – Kronprinz i „Du Nord”(wybudowany w roku 1903) para sąsiadujących ze sobą budynków – tworzyły swoistą bramę, prowadzącą do historycznego centrum miasta. W obecnej chwili operacyjnie czynne są Hotel Europejski*** (95 pokoi) i Polonia*** (107 pokoi), Hotel Piast**, który wrócił do świetności po kompletnej modernizacji i remoncie Domu Wycieczkowego Piast, które doprowadziły ma do otwarcia w lutym 2015 nowoczesnego – 92 pokojowego hotelu o standardzie 2 gwiazdek. Hotel Grand, którego remont elewacji rozpocznie się najprawdopodobniej w roku 2015, powróci do działalności za kilka lat.

Przedsiębiorstwo Odra Tourist zostało założone przez Prezydenta Wrocławia w roku 1974. Początkowo nosiło ono nazwę Wrocławskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Turystycznej „ODRA”. W 1989 roku dokonana została zmiana nazwy na Przedsiębiorstwo Państwowe „Odra Tourist”. Podstawowymi formami działalności były: działalność hotelarska, działalność turystyczna oraz działalność gastronomiczna.

Od roku 1975 w skład „Odra Tourist” wchodziły hotele POLONIA, EUROPEJSKI, GRAND, PIAST i ODRA. Na skutek zmian zachodzących w Polsce w latach 90-tych „Odra Tourist” stała się Spółką Akcyjną i miała zostać sprywatyzowana poprzez udział w Programie Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. W roku 1999 została podpisana umowa sprzedaży akcji „Odra Tourist” na rzecz Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „DEXPOL” S.A.

Dnia 14 lutego 2000 r. „ODRA TOURIST” S.A., jako jedyny wspólnik, zawiązała spółkę pod firmą „ODRA TOURIST HOTELE”. „ODRA TOURIST HOTELE” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podjęła działalność z dniem 1 kwietnia 2000 roku. W tym samym roku Zgromadzenie Akcjonariuszy Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „DEXPOL” S.A. we Wrocławiu oraz akcjonariuszy „ODRA TOURIST” S.A. we Wrocławiu podjęły jednobrzmiące uchwały w przedmiocie połączenia spółki pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „DEXPOL” S.A. we Wrocławiu.

Tak więc Odra Tourist Hotele Sp. z o.o. rozpoczęła działalność hotelarską korzystając z wieloletnich tradycji „ODRA TOURIST” S.A. w oparciu o budynki hoteli „Polonia” i „Europejskiego” oraz DW „Piast”.

W styczniu 2001 roku obiekty hotelarskie Spółki przeszły kategoryzację i zostały zaszeregowane zgodnie z nowymi przepisami i otrzymały kategorie: Hotel „Polonia” – *** (trzy gwiazdki), Hotel „Europejski” – *** (trzy gwiazdki), Dom Wycieczkowy „Piast” – II kategorii.

W roku 2007 spółka zmieniła nazwę na COHM Sp. z o. o. Wraz z nową nazwą odważnie i dynamicznie wkroczyła na rynek wrocławskiej branży hotelowej z nowym hotelem Europejskim Silfor Premium. Rok 2008 był kolejnym rokiem wielkich inwestycji. Spółka COHM rozpoczęła remont wysłużonego trzygwiazdkowego Hotelu Polonia, który docelowo przekształcony zostanie w obiekt pięciogwiazdkowy – Polonia Palace.

W roku 2014 wyremontowano popularny Dom Wycieczkowy Piast, który po modernizacji otrzymał z powrotem status hotelu o kategorii 2 gwiazdki. W dalszej przyszłości planowane jest odremontowanie i uruchomienie nieczynnych: Hotelu Grand i Piast II.