Rezerwuj

29.04.2024

Gitarowy Rekord Świata – Wrocław 2024

Już w majówkę do Wrocławia zjadą się wszyscy ci, którzy marzą o wzięciu udziału w kolejnej próbie pobicia gitarowego rekordu świata – lub przynajmniej zobaczeniu tego niezwykłego wydarzenia na żywo! W tym roku impreza odbędzie się 1 maja, a do pobicia dotychczasowego rekordu musi się zebrać przynajmniej 7968 gitarzystów. Przechadzając się w tym czasie po rynku we Wrocławiu, z pewnością spotkasz wielu z nich. Główna scena wydarzenia, jak co roku, zostanie zbudowana właśnie tutaj!

Historia Gitarowego Rekordu Świata we Wrocławiu

Gitarowy Rekord Świata to cykliczna, coroczna impreza odbywająca się we Wrocławiu. Jest częścią wydarzenia Thanks Jimi Festival, upamiętniającego dorobek gitarzysty Jimiego Hendrixa. Na czas bicia rekordu gitarzyści zbierają się razem na wrocławskim rynku, aby wspólnie zagrać utwór „Hey Joe”.

Zanim impreza stała się oficjalnym wydarzeniem, próby pobicia rekordu Guinnessa odbyły się w Zakrzewie w 1997 roku i na Przystanku Woodstock w 2002 roku. W 2003 roku rozpoczęto oficjalny cykl imprez, a do próby pobicia dotychczasowego rekordu przystąpiło wtedy 588 gitarzystów. Celu niestety nie udało się osiągnąć. Dopiero 1 maja 2006 roku we Wrocławiu 1572 gitarzystom udało się ustanowić rekord świata – zdetronizowali wówczas 1555 muzyków z Chicago.

Z czasem impreza zaczęła się cieszyć coraz większą popularnością, chociaż nie zawsze udawało się pobić dotychczasowy rekord. W latach 2020 i 2021 Gitarowy Rekord Świata nie był też organizowany z powodu pandemii, lecz w 2022 roku powrócił, a gitarzystom we Wrocławiu dwa lata z rzędu udało się osiągnąć zamierzony cel. W zeszłym roku „Hey Joe” wspólnie zagrało 7967 osób! To wynik, którego do tej pory nikomu nie udało się pobić. Być może 1 maja 2024 roku na wrocławskim rynku zbierze się jeszcze więcej chętnych? To event, którego nie warto przegapić!

Kto może wziąć udział w Gitarowym Rekordzie Świata 2024?

Każdy, kto zna pięć podstawowych akordów (C, G, D, A, E) wystarczających do zagrania „Hey Joe” i ma swoją gitarę, może wziąć udział w biciu rekordu. W razie wątpliwości organizator ma prawo zweryfikować umiejętność gry danego uczestnika. Co ważne, nie trzeba być pełnoletnim, obowiązuje jednak rejestracja (można jej dokonać online). Rodzaj gitary nie ma znaczenia – w imprezie mogą wziąć udział osoby grające na gitarze klasycznej, akustycznej, elektrycznej i basowej. Zostanie też przygotowany specjalny sektor, gdzie będzie można podłączyć instrumenty do prądu, więc warto zabrać ze sobą przedłużacz z rozgałęźnikiem. Dopuszczane są także ukulele, mandoliny i banjo. Niedopuszczane są z kolei instrumenty zabawkowe oraz imitacje.

Na potrzeby bicia rekordu gitarzyści grają utwór „Hey Joe”, jednak na tym nie kończy się wspólne muzykowanie. W poprzednich latach na rynku wybrzmiały między innymi „Smoke on the Water”, „Wild Thing” czy „Jest taki samotny dom”. Obecnie kończy się głosowanie w internecie na utwory, które staną się dodatkiem do tegorocznego konkursu. Odwiedź nasz hotel na rynku we Wrocławiu i zostań świadkiem tego, jak radzi sobie największa gitarowa orkiestra świata!

Atrakcje towarzyszące Gitarowemu Rekordowi Świata

Próba pobicia rekordu Guinnessa zmienia wrocławski rynek w świat gitar. Na czas wydarzenia pojawiają się tu sceny, na których można podziwiać różne oblicza tego instrumentu. Są też przeprowadzane różne warsztaty, prezentacje i mistrzowskie pokazy gry. Dodatkowo uczestnicy i wodzowie dowiedzą się, jak skonstruować gitarę w krótkim czasie, a chętni wezmą udział w konkursach na „gitarę z byle czego”, „gitarowe przebranie” itp. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wystąpić na przeznaczonej dla nich scenie, a także pokazać się na telebimie na wrocławskim rynku. Ciekawostką dla wielu osób okaże się z pewnością „zielona strefa gitary”, w której należy samodzielnie wyprodukować prąd, aby zasilić instrument i zagrać. Miasto wyznaczyło również strefy z atrakcjami dla dzieci.

W wydzielonym sektorze goście imprezy będą mogli kupić pamiątkowe koszulki i inne gadżety. Dostępne będą także bilety na festiwal 3-MAJÓWKA 2024. Niedaleko tego miejsca znajduje się nasz hotel Lothus. Jeśli Wrocław skrywa przed Tobą jeszcze wiele tajemnic, podziel swój pobyt u nas pomiędzy koncerty i zwiedzanie miasta, a na pewno nie będziesz się nudzić!

Święto gitary dla profesjonalistów i amatorów

Biciu gitarowego rekordu Guinnessa towarzyszą dalsze koncerty w ramach festiwalu 3-MAJÓWKA. Uczestnicy wydarzenia otrzymają specjalne opaski i szereg karnetów ulgowych i zniżek na poboczne wydarzenia. W samej strefie Gitarowego Rekordu Świata zaplanowane jest miejsce na autografy i zdjęcia z gwiazdami, które chętnie biorą udział w obu imprezach.

Jeśli chodzi o 3-MAJÓWKĘ 2024, na wrocławskich scenach przez trzy dni zagrają między innymi takie gwiazdy jak happysad, Małgorzata Ostrowska, Fun Lovin’ Criminals, KSU, The Dumplings, Kult czy Kwiat Jabłoni. Impreza będzie się odbywać na trzech scenach (Pergola, Hala Stulecia, Scena World Music). Pomiędzy oddalonymi od siebie punktami wydarzenia będą jeździć pojazdy komunikacji miejskiej poruszające się specjalnie zaplanowanymi trasami.

Wybierasz się na Gitarowy Rekord Świata lub 3-MAJÓWKĘ? Wybierz hotel z parkingiem. Wrocław zadba o to, byś mógł zostawić auto na miejscu i beztrosko bawić się na festiwalu, gdzie dojedziesz nowoczesnymi autobusami miejskimi.

Czy warto odwiedzić Wrocław w czasie pobijania Gitarowe Rekordu Świata?

Zdecydowanie tak! Leszek Cichoński, pomysłodawca całego wydarzenia, nazwał atmosferę panującą podczas wspólnego grania Uni-Vibe, czyli Uniting Vibration of Music. Nawet jeśli granie na gitarze jest Ci obce, z pewnością poczujesz niesamowitą, jednoczącą moc muzyki. To doskonała okazja do odwiedzenia Wrocławia i poczucia jego przyjaznego, artystycznego i integracyjnego klimatu.

Chcesz się ruszyć poza Stare Miasto? Wybierz nasz hotel z parkingiem. Wrocław to miejsce przyjazne kierowcom, a także oferujące dobre dojazdy do najciekawszych atrakcji. Po zobaczeniu, jak poszło bicie gitarowego rekordu, będziesz mógł ruszyć się w dalej od centrum, by wieczorem wrócić na kolację w klimatycznych uliczkach w okolicach rynku. Hotel Lothus Wrocław jest doskonałym wyborem bez względu na to, jak planujesz spędzić czas w stolicy Dolnego Śląska!