Rezerwuj

14.05.2024

Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu

Prawdopodobnie nie ma w Polsce wielu osób, które jeszcze nie słyszałyby o Europejskiej Nocy Muzeów. To cykliczna impreza kulturalna, podczas której różnego rodzaju instytucje, takie jak muzea, galerie sztuki czy parki nauki, udostępniają nocą swoje wnętrza zwiedzającym za darmo lub za symboliczną złotówkę. W tym roku Noc Muzeów przypada na 18 maja, więc osoby, które odwiedzą tego dnia nasz hotel na wrocławskim rynku, będą miały doskonałą bazę wypadową do odwiedzenia większości atrakcji!

Fenomen Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Impreza okazała się strzałem w dziesiątkę – odwiedzających zachęciły nie tylko darmowe wejściówki, lecz także możliwość zwiedzania wybranych placówek w weekend, w późnych godzinach nocnych. To znakomita opcja dla tych, którzy w ciągu tygodnia, w godzinach otwarcia muzeów pracują, a w weekendy nie zawsze mogą sobie pozwolić na odwiedzenie kilku instytucji kultury. Pomysł nocnego zwiedzania szybko podchwyciły inne miasta. Paryż zorganizował swoją Nuit Blanche, a Amsterdam – Museums-n8.

Do Polski pomysł dotarł w 2003 roku, a pierwszą Noc Muzeów zdecydowało się zainaugurować poznańskie Muzeum Narodowe. W 2004 roku do akcji dołączyły Kraków i Warszawa. Także w Polsce impreza cieszy się od tego czasu ogromną popularnością, a przez kolejne lata jej trwania dołączało do niej coraz więcej miast i placówek. Część naszych gości właśnie z powodu tego wydarzenia wybiera hotel Lothus Wrocław.

Noc Muzeów we Wrocławiu jest organizowana od ponad 10 lat. Choć w pierwszej edycji wzięło udział zaledwie siedem muzeów i jedna galeria, obecnie zwiedzającym udostępnianych jest około osiemdziesięciu placówek. Impreza cieszy się tak dużą popularnością, że do niektórych z nich obowiązują zapisy. Szacuje się, że w 2022 roku samo Muzeum Miejskie Wrocławia w Noc Muzeów odwiedziło około 20 000 osób!

Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie!

Noc Muzeów cieszy się niesłabnącym powodzeniem z jeszcze jednego powodu: podczas imprezy poszczególne instytucje oferują odwiedzającym więcej atrakcji niż podczas zwykłego zwiedzania. Często otwierają niedostępne na co dzień pomieszczenia czy części obiektu, przygotowują warsztaty, poczęstunki albo koncerty. W tę noc można się dowiedzieć czegoś więcej nie tylko o skarbach danej placówki, lecz także samym jej funkcjonowaniu. Miasta często ułatwiają uczestnikom imprezy poruszanie się pomiędzy poszczególnymi obiektami, zmieniając rozkłady komunikacji miejskiej i wypuszczając na ulice dodatkowe pojazdy – w tym zabytkowe!

Noc Muzeów 2024 – co poleca hotel Lothus?

We Wrocławiu istnieje wiele ciekawych atrakcji i placówek wartych odwiedzenia w Noc Muzeów, jednak niestety nikomu nie starczyłoby czasu, by odwiedzić je wszystkie. Zatem co możemy polecić?

Muzeum Medycyny Sądowej – tylko dla osób o mocnych nerwach!

W zeszłym roku do Nocy Muzeów dołączyło Muzeum Medycyny Sądowej. Zwiedzający mogli obejrzeć główną ekspozycję, obejmującą różne działy medycyny sądowej – w tym obrażenia ciała, zatrucia, zmiany pośmiertne itp. Grupy oprowadza przewodnik i, jak można się domyślić, wpuszczane są wyłącznie osoby pełnoletnie. Jeśli jednak interesujesz się kryminalistyką, to punkt obowiązkowy!

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu – dla dużych i dla małych

To wrocławskie muzeum jest jedyną placówką, która zgromadziła zabytki dotyczące działalności poczty na polskich ziemiach. Podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć wystawę stałą, a także rzucić okiem na zbiory filatelistyczne czy wziąć udział w dodatkowych warsztatach (w zeszłym roku było to tworzenie własnej kartki pocztowej).

Hydropolis – nauka przez zabawę

Do Europejskiej Nocy Muzeów dołączyło też wrocławskie Hydropolis – i to z tak dużym sukcesem, że należy do miejsc, do których trzeba się wcześniej zapisać. Nocne zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika, w kilku grupach. Poza zwiedzaniem głównej wystawy (mieszczącej się w dziewiętnastowiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej!) przewidziane są dodatkowe atrakcje.

Hala Stulecia – czy na pewno ją znasz?

Goście odwiedzający nasz hotel na wrocławskim rynku często przyjeżdżają do nas na imprezy odbywające się w Hali Stulecia. Noc Muzeów to doskonała okazja, by poznać ten obiekt lepiej. Na multimedialnej wystawie można się dowiedzieć, jak budowano obiekt, zajrzeć do jego niedostępnych na co dzień zakamarków, a dzieci będą mogły wziąć udział w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach.

Piecownia – zostań artystą!

Goście odwiedzający hotel Lothus z dziećmi w Noc Muzeów chętnie udają się do Piecowni. To galeria poświęcona ceramice. Podczas Nocy Muzeów można tu nie tylko obejrzeć piękne prace i samą pracownię, lecz także porozmawiać z właścicielką i artystami. W określonych godzinach będzie można wziąć udział w warsztatach – dotyczy to zarówno dzieci, jak i rodziców!

A może… zachwyć się hotelem Lothus?

Jeśli uwielbiasz Noc Muzeów, a zabytkowe budynki są bliskie Twemu sercu, z pewnością zachwycisz się naszym obiektem. Hotel Lothus należy do grupy Historycznych Hoteli Wrocławia, zrzeszającej obiekty o bogatej historii, odrestaurowane pod okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków tak, by oferowały wszystkie nowoczesne udogodnienia. Pozostałe Historyczne Hotele Wrocławia to hotele Piast, Grand, Europejski i Polonia.

W miejscu, w którym dziś znajduje się hotel Lothus, już w średniowieczu funkcjonowały różne karczmy i zajazdy, przyjmujące podróżnych pod swój dach. Kamienica została wybudowana w 1903 roku i cudem przetrwała zawirowania II wojny światowej, jako jedna z nielicznych na wrocławskiej starówce. Hotel Lothus zachwyca wspaniałą, zabytkową bryłą, a także lokalizacją. Z serca Starego Miasta łatwo dostaniesz się do najważniejszych zabytków i atrakcji regionu.

Wybierając nasz obiekt, nie musisz kończyć Nocy Muzeów po zamknięciu drzwi w ostatniej instytucji kultury. Wybierz się na pobliski wrocławski rynek, pospaceruj po Ostrowie Tumskim lub przyjrzyj się oświetlonej zabudowie Placu Dominikańskiego. Jedno jest pewne: następnego dnia rano w hotelowej restauracji będzie na Ciebie czekać pyszne śniadanie, które z pewnością wynagrodzi Ci trudy nocnego zwiedzania. Jeśli to dla Ciebie mało, skorzystaj z naszego gabinetu odnowy. U nas na pewno spędzisz niezapomniany czas!