Rezerwuj

18.03.2024

Śladami wrocławskich krasnali — sposób na udany weekend

Wrocław nazywa się czasem miastem krasnali — nie bez powodu! Na terenie miasta znajduje się ponad 300 tych uroczych istot, a ich liczba ciągle rośnie. Sprawiają radość mieszkańcom, oczarowują turystów, a dla dzieci są prawdziwym źródłem radości. Aby je odnaleźć, nie trzeba się specjalnie wysilać, co sprawia, że podążanie ich śladami staje się zarówno doskonałą zabawą, jak i dobrym sposobem na zwiedzanie Wrocławia.

Legendy — skąd się wzięły wrocławskie Krasnale?

Wrocławskie Krasnale pojawiły się na ulicach w latach 80. XX wieku. Stanowiły formę protestu przeciwko komunistycznej władzy. Ruch Pomarańczowej Alternatywy rysował krasnale na barwnych plamach, zakrywając antykomunistyczne hasła. Rysunki te miały charakter prześmiewczy. Pierwsze krasnale zostały namalowane przez Waldemara „Majora” Fydrycha i Wiesława „Rotmistrza” Cupałę. Prawdziwy rozkwit popularności krasnali nastąpił jednak w latach 2001–2005, gdy artysta Tomasz Moczek wraz z grupą studentów Akademii Sztuk Pięknych postanowił w ramach projektu Przestrzeń dla krasnali nadać im nowy wymiar. Rozpoczęto tworzenie kolejnych rzeźb, a krasnale zaczęły zdobić nie tylko główne ulice, lecz także zaciszne zakamarki Wrocławia.

Gdzie szukać krasnali we Wrocławiu?

Tak naprawdę cała stolica Dolnego Śląska jest wypełniona pomnikami krasnali. Nawiązują one między innymi do słynnych postaci, wydarzeń historycznych, polityki czy sztuk teatralnych. Oto kilka miejsc, gdzie można ich szukać:

Ogromna liczba krasnali wyklucza możliwość odwiedzenia ich wszystkich w krótkim czasie — zwłaszcza jeśli na wycieczkę wybierasz się z dziećmi. Znakomitym rozwiązaniem będzie zatem kilkudniowy pobyt na Dolnym Śląsku.

Dobry hotel dla rodzin z dziećmi Wrocław musi mieć ofertę dopasowaną do ich szczególnych potrzeb. Do takich obiektów niewątpliwie należy Hotel Lothus. Budynek, w którym się mieści, zachwyca unikalną elewacją, harmonijnie wpisującą się w malowniczy krajobraz wrocławskiej Starówki. Należy do Historycznych Hoteli Wrocławia, a jednocześnie znajdują się w nim wszelkie nowoczesne udogodnienia, na jakie mogą liczyć podróżujące rodziny. Hotel Lothus Wrocław oferuje swoim gościom nie tylko elegancki wystrój, lecz także komfort i bliskość atrakcji. Nadaje się doskonale zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i par czy turystów podróżujących w pojedynkę. Restauracja Lothus codziennie serwuje pyszne śniadania (wliczone w cenę pobytu), a także smaczne obiady i kolacje. Goście mogą się cieszyć wysoką jakością potraw bez konieczności opuszczania wygodnych wnętrz hotelu. Dodatkowo możliwość skorzystania z parkingu to nieocenione udogodnienie — zwłaszcza w samym centrum Wrocławia. Zarezerwuj pokój już dziś!

5 popularnych krasnali we Wrocławiu

Spacerując ulicami Wrocławia, trzeba bardzo uważnie patrzeć pod nogi, aby nie potknąć się o krasnoludka. Sięgają mniej więcej do kolan dorosłego człowieka. Zastanawiasz się, które krasnale są najbardziej rozpoznawalne? Spieszymy z pomocą!

Papa Krasnal (ul. Świdnicka 8c)

To tak naprawdę pomnik Pomarańczowej Alternatywy. Ten krasnal pojawił się jako pierwszy, dlatego jest nazywany ojcem wszystkich krasnali. Stoi na postumencie w kształcie kciuka w miejscu, w którym niegdyś odbywały się demonstracje.

Krasnal Rzeźnik (ul. Jatki)

Rzeźnik pojawił się we Wrocławiu jako drugi — w miejscu, gdzie od czasów średniowiecza swoje kramy mieli sprzedawcy mięsa. Towarzyszą mu zwierzęta: świnia, kogut, gęś, koza, królik i krowy.

Fontanna Krasnali (plac Teatralny 4)

Fontanna powstała w ramach inicjatywy Biura Promocji Miasta. Stała się domem dla pięciu uroczych krasnali, które lubią wodę, puszczają papierowe statki, karmią ptaki i zapraszają na przedstawienia do Teatru Lalek. Od wielu lat te malutkie postacie stanowią nie tylko radosny element krajobrazu, lecz także źródło zachwytu zarówno dla miejscowej społeczności, jak i przyjezdnych.

Krasnal Strażnik, zwany też Śpiochem (ul. Świętego Mikołaja 1)

Śpioch ma za zadanie strzec bramy prowadzącej do Miasta Krasnali. Niestety zawsze zasypia, gdy tylko zaczyna się jego dyżur, trwający od momentu spożycia kolacji. Utrzymanie go w stanie przytomności okazuje się wyjątkowo trudne — tylko nielicznym udaje się to osiągnąć.

Krasnale Syzyfki (ul. Świdnicka)

Syzyfki mieszkają przy ulicy Świdnickiej. Te dwa krasnale nieustannie próbują przesunąć ciężką, granitową kulę zdobiącą chodnik. Wykonują jednak przysłowiową syzyfową pracę, bo jeden pcha ją do tyłu, a jeden do przodu, skutkiem czego kula wciąż stoi w miejscu.

Sposoby szukania krasnoludków

Wrocławskich krasnali można szukać na kilka sposobów. Jednym z nich jest zwiedzanie miasta ze specjalną mapę krasnali, dostępną w wielu lokalnych sklepach, punktach informacji turystycznej i niektórych kioskach. Szukanie tych istot z mapą to doskonały pomysł, ponieważ uczy orientacji w terenie. Istnieje również nowocześniejsze rozwiązanie dla poszukiwaczy krasnali: specjalna aplikacja mobilna stworzona przez firmę Cubesoft. Jest dostępna bezpłatnie dla urządzeń z systemem Android i umożliwia łatwe lokalizowanie, odwiedzanie i oznaczanie krasnali na mapie. Oprócz tego jest to narzędzie rozbudowane, pozwalające użytkownikom śledzić postępy innych odkrywców. Możesz sprawdzić, jak radzą sobie z odwiedzaniem krasnali, oraz porównać liczbę odwiedzin między uczestnikami. We Wrocławiu możliwe jest także wynajęcie przewodnika, który oprowadzi Cię i opowie co nieco o poszczególnych krasnalach wrocławskich i ich historii. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zobaczyć krasnale, ale także zwiedzić Wrocław.